Ośrodek wypoczynkowy Ptasia Osada to wyjątkowe miejsce, położone w Dolinie rzeki Narwi, zwanej też „Polską Amazonią”.
Ośrodek znajduje się na skraju sosnowego lasu, nad samym brzegiem rzeki, która meandrując tworzy idealne warunki dla licznych gatunków ptactwa.
Nasz obiekt to również serwująca wyśmienitą kuchnię regionalną restauracja, w której rozpieszczamy podniebienia naszych Gości, a także organizujemy wspaniałe imprezy okolicznościowe i pod każdym względem profesjonalne wesela.
Dojazd do naszego ośrodka z Białegostoku to tylko 35 km, z Bielska Podlaskiego 19 kilometrów a z Warszawy niewiele ponad 200.
W naszym ośrodku wypoczynkowym zapewniamy nocleg zarówno poszukiwaczom harmonijnego obcowania z naturą, ceniących błogi relaks jak również osobom ceniącym aktywny wypoczynek latem i zimą. Inspiracją dla miejsca była sama otaczająca nas przyroda – są to tereny programu Natura 2000 – obszarów objętych ochroną cennych siedlisk przyrodniczych.
Historia ośrodka…
Ptasia Osada została odnowiona w 2001 roku, dzięki czemu z obiektu kolonijnego stał się w pełni miejscem do rodzinnego wypoczynku, noclegów, szkoleń, konferencji, jak również miejscem rekreacji i relaksu. Po przejściu tak gruntownego remontu powstała część hotelowa z pokojami noclegowymi z widokiem na rzekę Narew, a także domki drewniane z bala o swojskim klimacie. W większości domków zostały zamontowane kominki lub piecyki peletowe, które w klimatyczny sposób ogrzewają ośrodek przez cały rok, oraz zapewniają odpowiedni komfort pobytu.
Od 2013 roku ośrodek pod wodzą nowych właścicieli przechodzi kolejne modernizacje oraz remonty bazy noclegowej. Powiększamy też zakres atrakcji o kolejne nowości. Dysponujemy dwoma dorosłymi klaczami, które pod naszą opieką oźrebiły się powiększając stado o dwa źrebaki. Zimą doskonale sprawują się na kuligach. Dokładamy wszelkich starań, aby nasz ośrodek zaliczał się do obiektów ekologicznych, a w związku z tym zakupiliśmy stadko kur wraz z dorodnym kogutem. Dzięki temu codziennie mamy świeże, wiejskie jaja. Możemy się również poszczycić ekologiczną wędzarką, w której powstają przepyszne własnego wyrobu wędliny. Zarybiamy także pobliski staw, aby móc wędzić ryby.
Ośrodki wypoczynkowe Podlasia to kwintesencja profesjonalizmu i gościnności, a nasz ośrodek cieszy się wśród nich bardzo dobrą opinią.
Historia wsi Ploski
Ploski to niewielka wieś położona w województwie Podlaskim, w powiecie bielskim, w gminie Bielsk Podlaski. Pierwsza wzmianka o Ploskach pochodzi z 1536 roku. Istnienie miejscowości było ściśle powiązane z mostem nad Narwią, przez który przechodził królewski trakt z Warszawy przez Bielsk do Grodna. W pobliżu przechodził też trakt z Królewca przez Lublin na Podole.
Warto zobaczyć
Poruszając się po województwie podlaskim spotkamy w każdej miejscowości architektoniczną mozaikę kultur, stylów i zabytków. W oddali można ujrzeć kopuły podlaskich cerkwii, górujące nad dachami drewnianych domów. Tworzą one niesamowity klimat nawet najmniejszej wsi Podlasia.
Podróżując po Krainie Żubra możemy stać się świadkami, jak również uczestnikami wielu tematycznych festynów i imprez o charakterze ludowym: dożynki, procesja Bożego Ciała, święcenie pól, kolędowanie. Kultura polska, białoruska i ukraińska stworzyły niespotykaną nigdzie indziej kompozycję wielokulturowości, która wyróżnia Podlasie wśród innych regionów kraju.
Co roku w Hajnówce, odbywają się Dni Muzyki Cerkiewnej – impreza o charakterze międzynarodowym. Osobliwą atrakcją turystyczną jest kolejka wąskotorowa z Hajnówki do puszczańskiej miejscowości Topiło oraz liczne piesze i rowerowe szlaki turystyczne.
Puszcza Białowieska to najlepiej zachowany na Niżu Europejskim kompleks leśny z rezerwatem Żubrów, zachowujący swój naturalny, pierwotny charakter. Ogromny sztuczny zalew Siemianówka pozwala na skorzystanie z jachtu, czy motorówki, jak również jest rajem dla wędkarzy.
W miejscowości Nowoberezowo znajduje się XIX wieczny skansen „Chata Stefana”, w którym można obejrzeć przedmioty codziennego użytku mieszkańców regionu.
Największą atrakcją z pewnością jest Dolina rzeki Narew, która zachwyca łagodnym biegiem i urzeka dzikością w licznych zakolach i meandrach.
Gmina Orla ma bogatą przeszłość historyczną. Podczas zwiedzania tej małej miejscowości koniecznie trzeba odwiedzić zabytkową synagogę z pięknymi ornamentami, w której poczujemy klimat dawnych czasów. Miejscowość Orla i jej okolice to raj dla odkrywców tajemnic historycznych.
Także gmina Boćki oferuje swoim gościom wiele atrakcji. Zachwyca katolicki kościół w stylu barokowym, cerkiew ufundowana przez Joachima Karola Potockiego, XIX wieczny dworek szlachecki wraz z parkiem w Andryjankach, jak również żydowska łaźnia rytualna. Godne polecenia są również organizowane w tej miejscowości imprezy: Noc Świętojańska oraz Jarmark Bociana.